Többször hangot adtam már annak, mennyire szívügyem a kortárs irodalom; minden alkalmat megragadok, hogy mai írók, költők műveivel ismertessem meg diákjaimat. Megismerjük az írást, beszélgetünk egy kicsit róla, aztán munkálkodunk vele. Mert ez is jelszavam: az lesz a miénk, amivel már dolgunk volt, közünk van hozzá. Fontos, hogy lássák: az irodalom nem halott, avítt valami, hanem élő, lélegző valóság. Figyeljük a kortársak közösségi oldalait, látjuk, hogy létező, alkotó emberek, naponta születnek új írások. Nevek, akikkel rendszeresen találkoznak tanítványaim a műveik által: Fodor Ákos, Lázár Ervin, Háy János, Dragomán György, Szabó T. Anna, Lackfi János, Varró Dániel, Erdős Virág, Simon Márton – és mások.
Most egy olyan írónő kötetét ajánlom, akiről itt még nem esett szó, irodalomóráimon annál inkább. Idén jelent meg Fehér Kinga Játékom marad című novelláskötete, ami – sok más mellett – azért is vonzó lehet a fiataloknak, mert különleges műfajban szólal meg szerzőjük. Száz történet, száz szóban – így az alcím. Izgalmas! Megmozgatja a fantáziát. Hogy lehet éppen száz szóban írni?
De nem így kezdem. Semmit nem árulok még el az óra elején, csak arra kérem őket, készítsenek gondolattérképet erről a szóról: követő. Kivétel nélkül a közösségi oldalakhoz kapcsolják a fogalmat, s ez természetes is, az író is erre az asszociációra épít. Meghallgatjuk-megvitatjuk a gondolatokat, majd felolvasom nekik a Követőim című írást. Arra kérem őket, figyeljék meg, hol vesz fordulatot a történet, és azt is, őket hogyan érinti ez a fordulat. Íme:
Követőim száma nő. Követnek, mert szeretik,
ahogy a világot látom, ahogy minden erőmmel azon vagyok,
hogy a földünk jobb hely legyen valahogy.
Követnek, mert jó tartalmakat gyártok, és jók a kommentjeim.
Követőim száma még mindig nő. Boldog vagyok,
de a belső remegés most más, mint a megszokott.
Követőim két-, háromfős csoportokban követnek.
Fekete ruhában.
Halkan, suttogva beszélnek. Talán rólam.
Talán a tartalmaimról. Talán a fotóimról.
Talán arról, hogy a ravatalnál miért volt mosolygós fotó a keretben.
Talán nem tudják, hogy nincs rólam komoly kép.
Talán nem tudják, hogy a mosolyom valójában szomorú.
Valaki posztol rólam.
Remélem, jó lesz a tartalom.
Nagyon érdekeseket mondanak ám! Az egyértelmű mindenki számára, hogy hol van az a bizonyos csavar, s újraolvasáskor „tetten is érhetjük” azt a két mondatot. (Ha jobban szemügyre vesszük, épp a közepén!) Hogy őket hogyan érintette ez a fordulat, ők mit éreztek ez alatt a két mondat alatt, az az érdekes. (7. és 8. osztályba vittem be, ebből a korosztályból talán voltak már temetésen, talán nem. Akik nem, azok filmen láthattak ilyen menetet.) Miután közzétették saját érzéseiket, következik a feladat: az utolsó két sor visszakanyarodik a szónak ahhoz a jelentéséhez, amellyel a vers nyit. „Valaki posztol rólam.” Írd meg a posztot azoknak az információknak az alapján, amelyeket a versből megtudtál!
Ugyanebbe az órába még belefér egy másik százszavas is, a szerkezete okán illik az előzőhöz. Itt is a fordulat az, amire figyelünk majd.
Kékpálma
Dávid fintorogva itta a kávét a Kékpálma teraszán.
Marci mosolyogva megköszönte, és hozzátette:
‒ Hmm, ez a tökéletes kávé. Forró, habos – majd
elkomolyodva barátjára nézett.
‒ Mi a baj, haver? Levertnek tűnsz. Múltkor még nagyon pörgött az élet.
‒ Segíts, mert megőrülök. A cégem bedőlt. A gyerek két hete nem áll szóba velem,
az asszonyról kiderült, hogy masszív drogos. A bank elvette a kocsimat is. Egy rakás szar az
életem.
‒ Jaj, Dávid, megoldjuk valahogy, de most mennem kell.
Anyámhoz sietek. Segítenél lerakni a tolószékem a lépcsőn?
‒ Persze.
Ahogy távolodott a kerekesszék, Dávid sokáig nézett utána.
‒ Irigyellek, haver.
Ott, a Kékpálma teraszán tényleg így gondolta.
Itt, mintegy csattanóként, a végén kerül más megvilágításba minden. Magatartásokról, életszemléletekről, viszonylagosságról beszélgetünk. Mivel tekinthetjük tanmesének, nyugodtan megfogalmazhatnak a gyerekek valamiféle összegzést, konklúziót.
Otthonra pedig következik a nagy kihívás: próbáljatok ti is száz szóban történetet (karcolatot, gondolatfüzért, monológot, bármit) írni!
Szívből ajánlom ezt a kötetet mindenkinek: kollégáknak olvastatni is, civileknek „csak” olvasni!
(Recenzióm a könyvről: https://olvassbele.com/2022/05/28/feher-kinga-jatekom-marad/).
Fehér Kinga szerzői oldala: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063805758841

2022. november 9.
Nagyon jóóóóóó!
KedvelésKedvelés