Erről az ünnepről sokkal kevesebb ismeretük van a gyerekeknek, mint a karácsonyról, így a kérdésekkel is óvatosabb vagyok. Mindenesetre hasznosabb és szórakoztatóbb ilyen módon bővíteni a tudásukat, mint bármiféle direkt ismeretterjesztéssel. Karácsonyi vetélkedőmhoz hasonlóan itt sincs semmi különleges eszközigény: papír, íróeszköz, színes ceruza. A (4-5 fős) csapatok sorsolása tetszőlegesen történhet. Fontos azonban itt is, hogy a kérdések ilyen sorrendben kövessék egymást, ellenkező esetben már előzőleg elhangozhat a válasz egy később föltett kérdésre. A csapatok egy-egy számot választanak, ennek alapján kapják a kérdést.
I. VILLÁMKÉRDÉSEK
- Mit ünnepel a kereszténység húsvétkor? (Krisztus feltámadását)
- Milyen kezdőbetűvel írjuk a húsvét szót? (kisbetűvel)
- Hány pirosbetűs nap a naptárban a húsvét? (2: vasárnap és hétfő)
- Állandó vagy mozgóünnep a húsvét? (mozgóünnep)
- Melyik hetet nevezik nagyhétnek? (a húsvétot megelőző hetet)
II. 2 perc felkészülés után (ezalatt le is kell írni) minden csapat mondjon el egy hagyományos locsolkodóverset! (Fontos a hagyományos jelleget hangsúlyozni, mert sok obszcén ill. aktuálpolitikai tartalmú versike is szerepel diákjaink repertoárjában…)
III. IGAZ – HAMIS 1. kör
- A húsvét időpontját a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnapban határozzák meg minden évben. (igaz)
- Nagypénteken elhallgatnak a harangok. (hamis: nagycsütörtökön hallgatnak el)
- Nagypéntek Krisztus halálának emléknapja. (igaz)
- A legszigorúbb böjtöt nagypénteken tartják. (igaz)
- Nagyszombat az utolsó vacsora emléknapja. (hamis: nagycsütörtök az)
IV. Nevezd meg (írd is le) idegen nyelveken a húsvét szót! (1-1 pontért – hibátlan helyesírással 2-ért – legalább a tanult idegen nyelveken meg kell nevezni.)
V. RAJZOS FELADAT
Rajzolj kifejezetten húsvéti jelképeket, amik pl. húsvéti képeslapokon szerepelhetnek! (Nem a szépség a lényeg, de elfogadható, felismerhető jelképek legyenek, pl.: nyuszi, bárány, kiscsibe, piros tojás, hímes tojás, barka; vallásos jelenetek: feltámadás – de ilyet nem szoktak, nehéz rajzolni.)
VI. IGAZ – HAMIS 2. kör
- A húsvéti feltámadási körmenet húsvét vasárnap van. (hamis: nagyszombaton este)
- A harangok a nagyszombati feltámadási misén szólalnak meg újra. (igaz)
- A húsvét előtti időszak, a nagyböjt 30 napig tart, Krisztus is ennyi ideig böjtölt a pusztában. (hamis: valamivel több, mint 40 nap)
- Húsvét vasárnap ételszentelés van a templomban. (igaz)
- A húsvét előtti vasárnap neve virágvasárnap. (igaz)
VII. RAJZOS FELADAT
Rajzolj húsvéti terített asztalt színessel, igényesen! (Itt értékeljük az esztétikumot is, valamint a színeket: lehetőleg zöld, sárga szerepeljen rajta; a dekorációt: barka, tojás stb.)
VIII. IGAZ – HAMIS 3. kör
- A húsvét jellemző étele a sonka, a tojás, a kalács. (igaz)
- A húsvéti nyúl is keresztény eredetű jelkép. (hamis: a szaporasága miatt került a tavaszi újjászületést is ünneplő húsvéti jelképek közé)
- A húsvét hétfői locsolkodás nem keresztény, hanem ősi, pogány eredetű: egészség- és termékenységvarázslás. (igaz)
- Sok helyen vidéken nem kölnivel, hanem kútvízzel locsolták a lányokat. (igaz)
- A Csendes-óceán egyik szigetét magyarul Húsvét-szigetnek nevezik. (igaz)
IX. ÍRÁSBAN:
Hányféleképpen készíthető el a tojás? Sorold fel! Az elnevezésben szerepeljen a tojás szó! (főtt=kemény tojás, lágy tojás, buggyantott tojás, tojásrántotta, tükörtojás, kaszinótojás, tojásleves, tojáspörkölt, tojásos nokedli stb. Vigyázat! Sok lehet a vita, a szabályokat előre rögzíteni kell.)
2019. április 13.