Feladat 7. osztályosok számára
Talán érdekesebb így, mint gyűjtögetni, elemezni… Így szól a feladat:
Írj le egy ételreceptet, turbózd fel minél több minőség- és mennyiségjelzővel! Utóbbi ne csak számnév vagy névmás legyen, hanem pl. falatnyi, marék stb.
Alig küldtem el ezeket a sorokat, máris elkezdték küldeni a megoldásokat. Itt most az eddig beérkezettek közül a két legkreatívabb receptet közlöm, mindkettő valódi, elkészíthető étel leírása, de a magyartanár-lelkemnek melengető érzés, hogy érezhető a szándék: minél több jelzőt abba a fazékba! És a szándékból sikeres valóság lett, nézzük csak (a leírásokon nem változtattam):
Üdvözlök minden kedves nézőt!
A mai nap házi gofrit fogunk készíteni színes cukorszórással. A hozzávalók: 2 szép tojás, egy csipet só, 5-6 púpozott evőkanál liszt, ízlés szerint cukor, 2-3 teletöltött bögre tej (inkább legyen kevesebb, később még lehet hozzá önteni) és 2 nagy evőkanál olaj. Vegyük elő a tojásokat, és a tál szélén óvatos mozdulattal törjük fel. Ügyeljünk rá, hogy a héja ne legyen hozzávaló. Miután kész van, mossunk kezet, hogy ne tojásos kézzel dolgozzunk a továbbiakban. A liszthez keressünk egy tiszta evőkanalat, és adagoljuk a tojáshoz. Figyelmes tekintettel kövessük a folyamatot, nehogy a konyhapult is kapjon a finom desszertből. Adjuk hozzá a cukrot, próbáljuk kiválasztani a legegészségesebbet (jelen esetben barna cukor). Vegyük elő az egyik bögrénket, töltsük tele tejjel, és öntsük a készülő tésztához. Keverjük össze! Az állaga hasonlítson a tejföléhez, inkább sűrű massza legyen. Ha nem nyúlik egyáltalán, mehet bele még tej. Végül az olajat és a sót tegyük hozzá, majd keverjük el. Csomómentes tészta legyen! Vegyük elő a gofrisütőt, és dugjuk be a konnektorba melegedni. Rakjunk egy kis tálba olajat, és keressünk hozzá egy ecsetet. A felmelegedett sütőbe öntsük a tésztát. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen vastag massza, inkább kevesebbet merítsünk. Amint kiraktuk egy tálra a frissen sült gofrikat, bolondítsuk meg egy marék színes cukorral. Az ínyencek tejszínhabbal is díszíthetik. Kellemes sütögetést és jó étvágyat hozzá!
Ha jól számolom, 23 minőségjelző, egy kijelölő jelző és 8 mennyiségjelző a „töltelék”. Még arra is volt gondja ennek a leányzónak, hogy a minőségjelzők között kellő számmal szerepeljenek melléknévi igenevek is, a mennyiségjelzőket pedig a feladatnak megfelelően olykor főnévvel fejezte ki.
A másik nagyon szellemes megoldás írója inkább a mennyiségjelzőkre koncentrált, azt viszont parádésan tette: találunk itt határozott és határozatlan számnevet, számnévi névmást, melléknevet, főnevet a „hozzávalók” között. Íme:
Bolognai spagetti: Egy evőkanálnyi zsiradékon megpirítok dupla annyi mennyiségű apróra vágott hagymát. Erre ráteszek fél kilogramm darált húst. Hozzáadok egy csipet sót és borsot, majd fél marék bazsalikomot. Aki szereti csípősen, egy leheletnyi chilit is szórhat rá. Fehéredésig pirítom a húst. Felöntöm két bögre paradicsomsűrítménnyel. Közben felteszek egy fazékba nagyobb mennyiségű vizet forrni, melybe belerakok fejenként egy-egy marék tésztát főni. Mikor megfőtt a tészta, ráöntöm a kész szószt. A tetejét megszórom egy kis sajttal. Többszöri jó étvágyat kívánok hozzá!
Lássuk a statisztikát: 9 minőségjelző (azért a mellékneveken kívül itt is találunk igeneveket is) és 14 mennyiségjelző – igazán változatos szófaji előfordulásban!
És ez még csak a kezdet, várom a további recepteket.
Azok számára, akik inkább gyakoroltatni, keresgéltetni akarnak, itt egy hagyományos szöveg. A minőség- és kijelölő jelzős szerkezeteket kell „levadászni”, rákérdezéssel, szófaji meghatározással együtt.
A jövő héten lesz a legjobb barátom tizennegyedik születésnapja. Nagyon szereti a gyümölcsös sütiket, így elhatároztam, hogy készítek neki egy nagy tál almás pitét. Van is egy bevált recept, egy régi, kézírásos füzetkében, még az egyik anyai dédim írogatta. Ott van a konyhaszekrény alsó fiókjában. Összeírtam a beszerzendő hozzávalókat is, ezeket a közeli boltban megveszem. Már csak egy szabad délután és jókora adag türelem kell.
Szeretném már látni az ünnepelt csodálkozó arcát, hálás mosolyát.
Most visszaolvasva megállapítom, hogy mintha túlságosan a konyhai témák kerülnének nálam előtérbe – így karantén idején… 🙂
- május 9.