Praktikus fogalmazástéma nyolcadikosoknak 🙂
Ha van nyolcadikos osztályom, ősszel meg szoktam íratni velük a fenti címmel egy fogalmazást, aminek én adom meg a kezdő mondatait:
Különös hangulatban telt ez a nyár. Sokszor gondoltam arra, hogy ez lesz az utolsó évem az általános iskolában. A jövő nyáron már nem ide fogok tartozni. Várom is meg nem is azt a következő nyarat…
Innentől aztán tetszés szerint folytathatják, fejthetik ki a témát. Biztatom őket – a cím is ezt sugallja –, hogy tekintsenek egy kicsit vissza az elmúlt évekre, milyen volt ez a nyolc (még csak hét) év; de előre is nézzenek, mit gondolnak a jövőről, mi vár rájuk. Otthoni feladatként adom, hogy legyen idejük megfontolt, szép gondolatokat írni.
S hogy miért praktikus mindez? Mindnyájan ismerjük a júniusi hajrát, amikor a ballagás minden gondja ránk szakad, magyartanárokra. Műsor, versek válogatása, búcsúztató beszéd a hetedikesek részéről, búcsúbeszéd a nyolcadikosoktól… Ezek a fogalmazások a tapasztalatom szerint jó alapnak bizonyulnak: egy osztálynyi írásban rengeteg szép gondolat felbukkan – már csak össze kell illeszteni, kikerekíteni egy beszéddé – hiteles marad így, hiszen az ő saját gondolataik. (Nekem nem vált be, amikor „direkt” búcsúbeszéd írását kértem tőlük, leblokkoltak. Így, ezzel a címmel jobban megnyílnak.)
Ha mégsem választjuk ezt a megoldást, a második félévben, már a felvételik után, amikor mindenki tudja, melyik középiskola várja őt, kérhetünk egy másféle fogalmazást. A népszerű szerenádos dal címét kölcsönzöm ilyenkor: Húsz év múlva. Érdekes azon elgondolkozniuk és papírra vetniük, milyennek képzelik magukat két évtizeddel később. Ilyenkor is megfogalmazódnak olyan gondolatok, amelyeket fel lehet használni a ballagási beszédhez. 🙂 (És ha nem, akkor is gyönyörködtető, amiket írnak.)
De vigyázat! Vagy év elején az egyik, vagy év végén a másik. A kettő már sok, unalmas nekik.
Tartalmas nyolcadikos tanévet minden érintett kollégának, diáknak!

2022. szeptember 13.
Eeeej, de klasssz ötleteket valósítasz meg! Pista
KedvelésKedvelés