Bánatomra nem szerepel ez a vers az OFI-s tankönyvekben. Utoljára a Mozaik Kiadó 7.-es irodalomkönyvében találkoztam vele. Kár volt kihagyni, nagyon szeretik a gyerekek – ha jól tálaljuk. 🙂
Nos, mivel nem tankönyvet, hanem irodalmat tanítunk, én azért időről időre belopom ezt a verset az óráimra, és nem bánom meg!
Robert Burns: Falusi randevú
Van itt valaki? Ki kopog? –
Én vagyok, mondta Findlay.
Takarodj, senki nem hivott! –
Ugyan már, mondta Findlay.
Lopni indultál? Mit csinálsz? –
Megsúgom, mondta Findlay.
Valami rosszban sántikálsz. –
Nem rossz az, mondta Findlay.
Ha most kinyílna ez a zár –
Csak nyílna, mondta Findlay.
Nem alhatnék el újra már. –
Nem bizony, mondta Findlay.
Ha benn volnál, szobámban, itt –
Bár volnék, mondta Findlay.
Itt rostokolnál hajnalig. –
Hát hogyne, mondta Findlay.
Ha itt maradsz ma éjszaka –
Maradok, mondta Findlay.
Vigyázz, hogy épen juss haza! –
Vigyázok, mondta Findlay.
S bármi essék is idebenn –
Hadd essék, mondta Findlay.
Mindhalálig titok legyen –
Titok lesz, mondta Findlay.
1. Előkészület: egy-egy „bevállalós” lánnyal és fiúval, ill. egy „semleges” (értelmezés később!) fiúval beszélek előzetesen, 1-2 héttel korábban. Megkapják a vers szövegét – amit majd az egész osztály megkap nyomtatva – és beosztjuk a sorokat-szerepeket. A „semleges” fiú, aki tulajdonképpen az ajtó, rajta keresztül beszélgetnek a szerelmesek, a „mondta Findlay” szövegrészt mondja mindig.
S hogy mindez érthetőbb legyen, íme egy videórészlet, ahonnan „elemeltem” ezt a zseniális ötletet: https://nava.hu/id/2043594/# (kb. 32.45-nél kezdődik)
Természetesen a három diáktól (hangsúlyozom: a lány szereplő nálunk valóban lány, a felvételen a színművésznek két fia van, azért a beöltözés) nem várok ilyen intenzív mimikát, gesztusokat, de nagyon tetszik nekik a feladat: a próbaolvasás során ráéreznek a vers „huncutságára”. Arra kérem őket, tartsák titokban az osztály előtt, hogy mire készülnek. A célkitűzés, a verscím csakis az adott órán hangzik el; váratlanabb, intenzívebb lesz az élmény, ha nem ismerkednek előre a vers szövegével a többiek.
2. Az óra menete: Senki nem tud még semmit, célkitűzés később. Csoportokban ülnek a gyerekek.
2.1.Minden csoport kap egy képet, nagyobb lapra ragasztva. A képek mindegyike (szerelmes) férfit és nőt ábrázol, lehetőleg különféle korokat és kultúrákat képviselve. Például:
A feladat: alaposan nézzék meg, majd szövegbuborékokba írják a képekhez, hogy mit mondhatnak vagy mit gondolhatnak a kép szereplői.
2.2. A szövegbuborékokkal kiegészített képeket körbeadják a csoportokban, mindenki megtekinti mindegyiket. A kérdés: mi a közös a képekben? (Könnyen megadják a választ… 🙂 )
2.3. A vers bemutatása a fenti módon (csak a címet mondják be, a táblára még nem írjuk fel). Ezzel a motivációval és ezzel a bemutatással garantált a további hangulat, munkakedv!
2.4. Most osztom ki mindenkinek a nyomtatott verspéldányt, és ezek után már fölkerülhet a cím a táblára. 1-2 mondat Burnsről, hangsúlyozom, hogy a „skót Petőfinek” is szokás nevezni. Nem véletlen: párhuzamba állítjuk a János vitéz 1. fejezetének idevágó részével.
2.5. El is mondjuk közösen ezt a részt: „Szívemnek gyöngyháza, lelkem Iluskája… stb.”
2.6. Milyen hasonlóságokat és milyen különbségeket találunk a Burns-vers és a Petőfi-részlet között? Újraolvasás szereposztásban, most már más szereplőkkel.
2.7. Kérdés: a versből nem derül ki egyértelműen, hogy a lány beengedi-e Findlayt. Mit gondoltok? Indokoljátok a vers megfelelő részleteivel!
3. Zárás: Körbejárok a csoportok között, minden csoport húz egy cédulát, a rajta levő kifejezést, szólást felolvassa. A kérdés: kapcsolódik-e a szólás óránk és a vers témájához?
A szólások:
csapja a szelet
kerülgeti, mint macska a forró kását
szemet vetett rá
teszi a szépet
udvarol
kimutatja a foga fehérjét
elcsavarja a fejét
ostromolja
kikosarazza, kosarat kap
hátravan még a feketeleves stb.
(Értelemszerűen a dőlt betűsek nem kapcsolódnak a témához, a többi igen.)
(Kiegészítő megjegyzés: érdemes a videót tovább nézni: a Twist Olivér-részletet is „elloptam”. 🙂 Azóta – 1990 óta! – már sokszor elénekeltük a gyerek- és a tanári énekarral évnyitókon, „felelgetős” szereposztással.)
- november 17.
Ez nagyon szuper!!!! Köszönöm!!! Szántóné Edit ☺
Magyaróra meg minden ezt írta (időpont: 2019. nov. 17., V, 23:16):
> magyaroramegminden posted: “Bánatomra nem szerepel ez a vers az OFI-s > tankönyvekben. Utoljára Mozaik Kiadó 7.-es irodalomkönyvében találkoztam > vele. Kár volt kihagyni, nagyon szeretik a gyerekek – ha jól tálaljuk. 🙂 > Nos, mivel nem tankönyvet, hanem irodalmat tanítunk, én azért idő” >
KedvelésKedvelés
Örülök, hogy tetszik. 🙂
KedvelésKedvelés
Szuper – ahogy megszoktuk tőled! 🙂
KedvelésKedvelés