- Az alap
Hagyomány, hogy ilyenkor – mikuláskor vagy karácsony előtt – „klubdélutánt” (divatjamúlt szó! 🙂 ), Mikulás-délutánt, „osztálybulit” (ez a népszerű neve) tartanak mindenütt. Az is hagyomány, hogy előtte cédulán kihúzzák egymás nevét, és egy megbeszélt értékhatáron belül megajándékozzák a kihúzott társukat.
Bájos szokás, élvezik a gyerekek. Ám mindenképpen tegyünk hozzá valamit! Elterjedt az is, hogy kis versikét faragunk a megajándékozott személyéről, ami egyben rejtvény is: ebből találják ki, hogy ki is ő. (Előtte persze rá kell őket bírni, hogy valóban tartsák titokban a nevet, legyen valóban meglepetés!) Aranyosak ezek a versikék, az ügyesebbek akrosztikont írnak (ezt magam számára is „kötelezőnek” tartom 🙂 )
Az ajándékbontogatás után még 5-6.-ban is élveznek valamilyen játékot, vetélkedőt, totót, kvízjátékot pl. szaloncukorért. A Wikipédián rengeteg hasznos és érdekes dolgot találunk a Mikulásról: https://hu.wikipedia.org/wiki/Mikul%C3%A1s Az egyik legérdekesebbet ide is másoltam: hogy nevezik különböző nyelveken a mi Mikulásunkhoz hasonló, „ajándékosztó személyt”? Ebből is lehet játék: mondjuk a nevet, és ki lehet találni, milyen nyelven van; vagy összehúzós, párosítós játékot stb.
- Amerikában és Kanadában: Santa Claus
- Angliában: Father Christmas
- Baszkföldön: Olentzero
- Brazíliában, Peruban és Spanyolországban: Papá Noel
- Dániában: Sinter Klaas
- Finnországban: Joulupukki
- Franciaországban: Père Noël
- Hollandiában: Kerstman, Sinterklaas, röviden:Sint
- Horvátországban: Sveti Nikola, Božić Bata
- Japánban: Santa-szan (サンタさん?), Hoteiosho (ajándékot hozó isten)
- Kínában: Sengtan Laozsen (聖誕老人, pinjin:shèngdànlǎorén )
- Lengyelországban: Mikołaj
- Luxemburgban: Kleeschen,Zinniklos
- Magyarországon: Mikulás, Télapó
- Marokkóban: Black Peter
- Németországban: Nikolaus
- Norvégiában: Julenissen
- Olaszországban: Babbo Natale(karácsonyi ajándékok), Befana (nő, boszorkány, aki Vízkeresztkor hozza az ajándékokat, vagy szenet, ha valaki rossz volt)
- Oroszországban: Gyed Moroz
- Romániában: Moș Nicolae
- Szerbia: Деда Мраз
- Szlovéniában: Sveti Miklavž, Božiček
- Svédországban: Jultomten
Lehet egy kis helyesírást is belelopni a játékba: mikor nagy-, mikor kisbetű a M(m)ikulás szó. Szaloncukorért megéri…
- Egy kis turbó
Nem mindenütt divat, de nagyon szép szokás, ha a felsősöknek van egy alsós testvérosztályuk: pl. annak a tanító néninek az új osztálya, akihez ők jártak. Legalább ünnepekkor lehet rájuk gondolni, meglepetést készíteni. (Nagyon egyszerű ötlet: egy banán száras végére piros papírból mikulássapkát húzunk, a sapka szélére körben egy kis vattát ragasztunk. Filctollal szem, száj, kis vattaszakáll – kész a banán-mikulás!) Micsoda meglepetés lehet az is, amikor a gyanútlan első osztályosok ajtaja – óra alatt, csöndben! – résre nyílik, és egy benyúló, piros kesztyűs kéz megráz egy nagy, nyeles csengőt! (Mi így vezettük be néhány éve az alsósok megajándékozását.) Apró dolog, de nagy izgalom a készülődés, és többszörösen átélik a gyerekek az ajándékozás örömét. Mert attól még persze mehet a saját osztálybuli is!
Mindez 5-6.-ban megvalósítható.
- Nőnek a gyerekek…
És egyszer csak unalmassá válik a megszokott forma. Én ilyenkor vetem be azt a szintén közismert ötletet, hogy kihúzzuk egymás nevét a cédulákon, de nem ajándékot veszünk a nagy napra, hanem teljesen titokban – ez fontos! – naponta kedveskedünk valamivel a kihúzott osztálytársnak. Hogyan? Pl. a zsebébe csempészett 1 szem cukorral. A padjára tett almával. Dolgozatíráskor/feleléskor egy cédulára írt biztatással. Ha rendetlen, rendet rakunk a padján. Ha náthás, egy kis (díszesebb) csomag papír zsebkendővel. Nagyon szeretik! De valóban akkor jó, ha titkos, és ha mindenki benne van.
A nagy napon, az osztálybulin aztán fény derülhet a titokra: ki is volt az, aki figyelmességekkel halmozott el 1 hétig – 10 napig… Ezt is lehet még turbózni: rejtvényekkel, versikékkel, elrejtett tárgyak/üzenetek keresésével fokozni az izgalmakat.
2019. november 29.