A mi iskolánkban hagyománya van a közös éneklésnek: énekórákon külön-külön megtanulják az osztályok az adott dalt/dalokat, azután a közös megemlékezésen együtt énekel a diákság. Persze nem lehet ezt minden évben megtenni, hiszen unalmas lenne, de olykor-olykor érdemes kipróbálni, van varázsa.
- Ismert és népszerű a Tolcsvay-féle Nemzeti dal-feldogozás, ezért ezzel kezdem:
Természetesen úgy az igazi, ha élő kísérettel, nem gépzenével megy; kell hozzá egy jó zongorista. (nálunk van 🙂 )
2. Illés Lajos Cantus Hungaricus című albuma az ezredfordulóra jelent meg sok szép dallal, köztük ezzel:
Nagyon népszerű a gyerekek körében. Amikor énekórán tanítom, beszélgetünk a szövegről is (a feldolgozásban csak a vers részlete hallható); különösen a haza=kereszt ill. a haza=betlehemi csillag metafora lehet izgalmas. Mikor, milyen helyzetben lehet igaz az egyik és mikor a másik? Az ezüstpénz-szimbólum is magyarázatra szorul., hiszen Krisztus és Júdás történetét már kevés gyerek ismeri. Ez a sor pedig: Hiába tiporták hadak, ÉL – a Szózatra emlékeztet: ÉL nemzet e hazán! (mindkét kiemelés tőlem) A vége pedig: Mert a haza te magad vagy – az egyéni felelősségről szól: a kicsi is számít, minden ember minden döntése számít.
3. Ugyanezen a CD-n hallhatjuk a Szózat (első versszakának) feldolgozását:
Hihetetlenül népszerű, egy szál dobbal is nagyot szól! Többször lehet ismételni.
4. A következő szám nem közös éneklésre való. Vagány, “bevállalós” 7-8.-os fiú kell hozzá, aki szólót énekel, és olyan énekkar is kell hozzá – a refrén énekléséhez -, amelyiknek nem gond a magas hangok tiszta, fényes kiéneklése.
Természetesen a bevezetőt elhagyjuk, csak a Nem kérdem én… résztől kezdjük. Élő hangszeres kísérettel nagyon “ütős”.
5. Az elbukott szabadságharc utáni bujdosás, rabság fájdalmát idézi Verdi Nabuccójából a Rabszolgák kórusa; a felső szólam könnyen énekelhető általános iskolai énekkarnak is.
2020. március 2.