szöveg a határozószók felismerésének gyakorlásához – 6. osztályban
Ebben a szövegben csak úgy hemzsegnek a határozószók! Nem éppen kreatív feladat a keresgélés, de nagyon hasznos: a rutinszerzést segíti. Ilyen is kell. Előzőleg persze meg kell láttatni velük, hogy ugyanazokra a kérdésekre ragos névszóval és határozószóval is válaszolhatunk. Nehéz felismerni a különbséget: megoldásaikban gyakran szerepelnek a kedvvel, unottan, jobban ragos névszók.
Még egy érzékeny pont: az így és az ilyenkor szavak. Csak az én pályám során is többféleképpen neveztük – tudomásom szerint a nyelvészek is vitatkoznak rajta –: névmási határozószó volt régen, ma hivatalosan határozószói mutató névmás, brrr…! Egy hatodikosnak? Kimondani is szörnyű. Én nyugodt szívvel elfogadom, ha határozószónak veszik.
A feladat tehát: írd ki a szövegből a határozószókat csoportosítva: helyre, időre és módra/állapotra utalnak-e!
Megfigyeltem magamon, hogy ha nem végzem el azonnal a feladatomat, hanem csak később vagy másnap, nem tudok olyan kedvvel foglalkozni vele. Ha így, unottan tanulok, az az eredményemen is meglátszik. Ma délután tehát tüstént nekifogok! Igaz, hogy a macskám kint nyivákol, de nem engedem be. Bár idebent melegebb van, de ezúttal muszáj odakint hagynom. Szegény egyedül van ilyenkor, pedig jobban szeret együtt lenni velem.
…Hé, cicus! Kifelé innen!…
- április 2.